Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Ibm

IBM

International Business Machines Corporation (IBM), merkezi Armonk, New York'ta bulunan ve 171'den fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir. Şirket 1911'de Endicott, New York'ta güvenilir iş adamı Charles Ranlett Flint tarafından Bilgi İşlem-Tablolama-Kayıt Şirketi (CTR) olarak kuruldu ve 1924'te "Uluslararası İş Makineleri" olarak yeniden adlandırıldı. IBM, New York'ta kurulmuştur.

IBM, bilgisayar donanımı, ara katman yazılımı ve yazılımı üretir ve satar ve ana bilgisayarlardan nanoteknolojiye kadar çeşitli alanlarda barındırma ve danışmanlık hizmetleri sağlar. IBM, aynı zamanda, art arda 28 yıl boyunca (2020 itibariyle) bir işletme tarafından üretilen çoğu yıllık ABD patenti rekorunu elinde tutan büyük bir araştırma kuruluşudur. IBM'in icatları arasında otomatik vezne makinesi (ATM), disket, sabit disk sürücüsü, manyetik şeritli kart, ilişkisel veritabanı, SQL programlama dili, UPC barkodu ve dinamik rasgele erişim belleği (DRAM) bulunur. System/360 tarafından örneklenen IBM ana bilgisayarı, 1960'lar ve 1970'lerde baskın bilgi işlem platformuydu.

IBM, daha yüksek değerli, daha karlı pazarlara odaklanmayı amaçlayan iş operasyonlarını sürekli olarak değiştirmiştir. Bu, 1991'de yazıcı üreticisi Lexmark'ın devreden çıkarılmasını ve kişisel bilgisayarların (ThinkPad/ThinkCentre) ve x86 tabanlı sunucu işletmelerinin Lenovo'ya (sırasıyla 2005 ve 2014'te) satılmasını ve PwC Consulting (2002), SPSS ( 2009), The Weather Company (2016) ve Red Hat (2019). 2015 yılında IBM, yarı iletkenler tasarlamaya devam ederek, ancak üretimi GlobalFoundries'e devrederek "muhteşem" olacağını duyurdu ve 2020'de şirket, Global Teknoloji Hizmetleri bölümünün Yönetilen Altyapı Hizmetleri biriminin ayrılmasını duyurdu. 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması.

Takma adı Big Blue olan IBM, 2020 itibariyle 345.000'den fazla çalışanı ile Dow Jones Industrial Average'a dahil 30 şirketten biri ve dünyanın en büyük işverenlerinden biridir. IBM çalışanlarının en az %70'i Amerika Birleşik Devletleri ve ülke dışındadır. En fazla IBM çalışanına sahip ülke Hindistan'dır. IBM çalışanlarına beş Nobel Ödülü, altı Turing Ödülü, on Ulusal Teknoloji Madalyası (ABD) ve beş Ulusal Bilim Madalyası (ABD) verildi.

Daha fazla bilgi için:

https://www.ibm.com/tr-tr

Office Eğitim Kurumsal Hiz.Teknoloji Dan.Ltd.Şti.

E-bülten Aboneliği

Haber, Duyuru, ve her türlü gelişmeden haberdar olmak için e-bülten aboneliğini yaptırınız