Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Vmware

Vmware

VMware, Inc., merkezi Kaliforniya'da bulunan bir Amerikan bulut bilişim ve sanallaştırma teknolojisi şirketidir. VMware, x86 mimarisini sanallaştıran ilk ticari olarak başarılı şirketti.

VMware'in masaüstü yazılımı Microsoft Windows, Linux ve macOS üzerinde çalışırken, sunucular için kurumsal yazılım hipervizörü VMware ESXi, ek bir temel işletim sistemi gerektirmeden doğrudan sunucu donanımında çalışan tam anlamıyla bir hiper yöneticidir.

1998'de VMware, Diane Greene, Mendel Rosenblum, Scott Devine, Ellen Wang ve Edouard Bugnion tarafından kuruldu. Greene ve Rosenblum, Berkeley'deki California Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencilerdi. Edouard Bugnion, 2005 yılına kadar VMware'in baş mimarı ve CTO'su olarak kaldı ve Nuova Systems'ı (şimdi Cisco'nun bir parçası) kurmaya devam etti. İlk yıl için, VMware 1998'in sonunda yaklaşık 20 çalışanla gizli modda çalıştı. Şirket, ikinci yılın başlarında, Şubat 1999'da Chris Shipley tarafından düzenlenen DEMO Konferansında resmi olarak kuruldu. İlk ürün olan VMware Workstation, Mayıs 1999'da teslim edildi ve şirket 2001 yılında VMware GSX Server (hosted) ve VMware ESX Server (hostless) ile sunucu pazarına girdi.

2003 yılında VMware, VMware Virtual Center, vMotion ve Virtual SMP teknolojisini piyasaya sürdü. 64 bit desteği 2004 yılında tanıtıldı.

9 Ocak 2004'te, 15 Aralık 2003'te açıklanan kesin anlaşmanın şartlarına göre, EMC (şimdi Dell EMC) şirketi 625 milyon dolar nakitle satın aldı. 14 Ağustos 2007'de EMC, ilk halka arz yoluyla VMware'in %15'ini halka sattı. Hisseler, hisse başına 29 ABD dolarından fiyatlandı ve günü 51 ABD dolarından kapattı.

8 Temmuz 2008'de, finansal performansı hayal kırıklığına uğrattıktan sonra, yönetim kurulu VMware'in kurucu ortağı, başkanı ve CEO'su Diane Greene'i görevden aldı ve yerine EMC'nin bulut bilişim iş birimine başkanlık eden 14 yıllık emekli bir Microsoft gazisi olan Paul Maritz geldi. Greene, on yıl önce şirketin kuruluşundan bu yana CEO'ydu. 10 Eylül 2008'de şirketin kurucu ortağı, baş bilim adamı ve Diane Greene'in kocası Mendel Rosenblum istifa etti.

Palo Alto, California'daki 3401 Hillview Avenue adresindeki VMware genel merkezine giriş 16 Eylül 2008'de VMware, Cisco Systems ile işbirliği yaptığını duyurdu. Sonuçlardan biri, VMware altyapısında entegre bir seçenek olan dağıtılmış bir sanal yazılım anahtarı olan Cisco Nexus 1000V oldu.

Nisan 2011'de EMC, Mozy yedekleme hizmetinin kontrolünü VMware'e devretti.

12 Nisan 2011'de VMware, Cloud Foundry adlı açık kaynaklı bir hizmet olarak platform sistemini ve hizmetin barındırılan bir sürümünü yayınladı. Bu, Java, Ruby on Rails, Sinatra, Node.js ve Scala için uygulama dağıtımını ve ayrıca MySQL, MongoDB, Redis, Postgres, RabbitMQ için veritabanı desteğini destekler.

Ağustos 2012'de Pat Gelsinger, EMC'den gelen VMware'in yeni CEO'su olarak atandı. Paul Maritz, Pivotal spin-off'u yönetmeye geçmeden önce Strateji Başkanı olarak EMC'ye geçti.

Mart 2013'te VMware, General Electric'in şirkete yatırım yapmasıyla Pivotal Software'in kurumsal olarak bölündüğünü duyurdu. Spring, tc Server, Cloud Foundry, RabbitMQ, GemFire ​​ve SQLFire dahil VMware'in tüm uygulama ve geliştirici odaklı ürünleri bu kuruluşa devredildi.

Mayıs 2013'te VMware, yeni Palo Alto merkezinde kendi IaaS hizmeti olan vCloud Hybrid Service'i başlattı (vCloud Hybrid Service, vCloud Air olarak yeniden adlandırıldı ve ardından bulut sağlayıcısı OVH'ye satıldı), bir Las Vegas veri merkezinde erken erişim programını duyurdu. Hizmet, müşterinin mevcut vSphere kurulumlarının bir uzantısı olarak, VMware yazılımıyla sanallaştırılmış mevcut sanal makinelerle ve sıkı bir şekilde entegre edilmiş ağ iletişimi ile tam uyumlulukla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Hizmet, vCloud Director 5.1/vSphere 5.1'e dayanmaktadır.

Eylül 2013'te VMworld San Francisco'da VMware, vCloud Hybrid Service'in genel kullanıma sunulduğunu ve Sterling, Virginia, Santa Clara, California, Dallas, Texas'a genişletildiğini ve Birleşik Krallık'ta bir hizmet beta sürümünü duyurdu. Ekim 2013'te Desktone'u satın aldığını duyurdu.

Ocak 2016'da, Dell'in EMC'yi satın alması beklentisiyle, VMware yaklaşık 800 pozisyonu azaltmak için bir yeniden yapılanma duyurdu ve bazı yöneticiler istifa etti. VMware Workstation ve Fusion'ın arkasındaki tüm geliştirme ekibi dağıtıldı ve tüm ABD'li geliştiriciler derhal görevden alındı. 24 Nisan 2016'da bakım sürümü 12.1.1 yayınlandı. 8 Eylül 2016'da VMware, Windows 10 ve Windows Server 2016'yı destekleyen ücretsiz bir yükseltme olarak Workstation 12.5 ve Fusion 8.5'in piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Nisan 2016'da, VMware başkanı ve COO'su Carl Eschenbach, Sequoia Capital'e katılmak için VMware'den ayrıldı ve VMware'in Ağ Oluşturma ve Güvenlik işinden sorumlu genel müdürü Martin Casado, Andreessen Horowitz'e katılmak için ayrıldı. Analistler, Dell ve EMC'deki ve EMC ve VMware'deki kültürlerin farklı olduğu yorumunu yaptı ve yaklaşan kurumsal kültürel çakışmaların ve potansiyel olarak radikal ürün çakışması budamasının birçok EMC ve VMware personelinin ayrılmasına neden olacağını duyduklarını söylediler; VMware CEO'su Pat Gelsinger, söylentileri takiben, ayrılacağını kategorik olarak reddetti.

Ağustos 2016'da VMware, VMware Bulut Sağlayıcı web sitesini tanıttı.Yeni şube rolü, bulutla ilgili bilgileri merkezi kaynak olarak yönlendiriyor.

Daha fazla bilgi için:

https://www.vmware.com/

 

Office Eğitim Kurumsal Hiz.Teknoloji Dan.Ltd.Şti.

E-bülten Aboneliği

Haber, Duyuru, ve her türlü gelişmeden haberdar olmak için e-bülten aboneliğini yaptırınız